We waren de visa vergeten aan te vragen. En voor een Russisch visum heb je een VRSI document nodig. Dat is een officiële uitnodiging van een hotel/ touroperator of van een bedrijf met stempels en al. In sommige dingen zijn Russen nog vreselijk bureaucratisch. Maar ook daar zijn oplossingen voor. Het in Nederland gevestigde visum bedrijf heeft een BV’tje in Rusland en op basis van dat bedrijf worden er heel veel uitnodigingen verstrekt. Vooraf bestempelde brieven waar later een naam in wordt geveegd. Tenminste zo denk ik dat het is gegaan. Uiteindelijk hadden Vincent en ik binnen 1 dag een multiple business entry visum. Koste wat, heb je ook wat. De immigratie in Moskou is ook erg serieus. Alles wordt bekeken en ingevoerd. Systemen modern draaiend op Windows ( legaal, vraag je je dan af) in tussen is het dringen bij de poorten. Alleen als je een elektronisch paspoort hebt ben je binnen 10 minuten door.
Het is heerlijk om elke keer weer aan een andere manier van zakendoen te wennen. In Rusland gaat alles snel. In de ochtend worden nog afspraken gepland voor de middag. Veel langer dan een week leadtime hebben ze niet nodig. Ik leg dus nu contacten voor onze reis in juni, de daadwerkelijke afspraak wordt vast pas een twee weken van te voren vast gelegd. Stalen zenuwen hebben dus. Het geeft in ieder geval wel een veel flexibelere werk omgeving.
En dat merk je ook aan andere dingen. Een land van origine dus bureaucratisch, maar in de business praktijk geïnteresseerd in nieuwe ontwikkelingen, open voor vernieuwingen en altijd direct willen aanpakken. Uiteraard heeft dat een keerzijde maar het was zeer verfrissend.
Bij Russen denk je niet direct aan creatieve ontwerpen, toch heeft en het een van de top design studio’s begonnen als een webdesign bureau in 1995 zijn ze nu allround ontwerpers met 180 fte in dienst die zich toeleggen op ook corporate identity, industrial product design, advertising campaigns, boek illustraties, en hebben ze ook een publishing house en zelfs een retailchain en twee coffeeshops. Aardig is dat ze veel product ideeën hadden, die ze niet verkocht kregen, maar er zo in geloofd dat ze zelf zijn gaan verkopen. Leuke en handige dingen zie store.artlebedev.com
De telecom infrastructuur is weer een heel andere markt. Er zijn 2 grote operators die alles aanbieden van mobiel tot fiber. Aalleen TV is nog beperkt in hun pakket. Beeline gaat wonderlijk creatief om met uitrol van fiber. FTTR. Fiber van flatgebouw dak naar flatgebouw dak. Een flatbegouw ontsluit je voor US$ 2500 en dan trek je goedkoop binnen door de overige fiber kabels. Het laatste stuk gaat namelijk niet wireless.



















